Nasz serwis od wielu lat naprawia sprzęt foto i video, więc jeśli w Twoim aparacie nie podnosi się lampa błyskowa, przeczytaj post, w którym staramy się opisać oraz rozwiązać ten problem. Ponieważ każdy aparat to indywidualna konstrukcja, zacznijmy od podziału na aparaty:
- w których lampę błyskową należy podnieść ręcznie,
- w których lampa podnosi się sama,
- w których lampa jest stale widoczna,
- nieposiadające wbudowanej lampy błyskowej.
Ten wpis skupia się na problemach z aparatami, które posiadają wbudowaną lampę z automatycznym systemem podnoszenia w momencie ich używania. Powodów, które mogą być przyczyną usterki, może być wiele, jednakże na początek proponujemy wyeliminowanie najprostszej z nich, tj. złych ustawień w aparacie. W tym celu należy wymusić użycie lampy błyskowej przez włączenie w aparacie funkcji: „błysk wymuszony” lub „błysk wypełniający”. Niektóre aparaty nie pozwalają na używanie lampy błyskowej przy zastosowaniu konkretnych ustawień (np. tryb scenerii, tryb zdjęć seryjnych, panorama itd.), dlatego zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi posiadanego modelu – jest to niestety często pomijana opcja na ścieżce rozwiązywania problemów ze sprzętem. Jeśli mimo wszystko lampa błyskowa nadal się nie podnosi, zachęcamy do dalszej lektury wpisu.
Nie podnosi się lampa błyskowa
Najczęstszym powodem, przez który wbudowana lampa błyskowa się nie podnosi, jest blokada lub uszkodzenie czujnika, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy na aparacie została zamontowana zewnętrzna lampa błyskowa. Jeśli czujnik ten zostanie zablokowany, do aparatu dochodzi sprzeczna z rzeczywistością informacja, i mimo iż nie zamontowaliśmy lampy błyskowej, aparat zablokuje mechanizm podnoszenia wbudowanej lampy, by nie doszło do uszkodzenia mechanicznego.
Blokada czujnika ma miejsce najczęściej w wyniku niepoprawnego montażu zewnętrznej lampy np. przez zbyt szybkie lub niecelne ruchy.
Jednocześnie odradzamy podejmowania się próby przywrócenia czujnika na sankach (tzw. blaszki) do pierwotnego stanu, ponieważ może się to skończyć zwarciem lub uszkodzeniem mechanicznym. W celu uniknięcia problemów tego typu, zalecamy ostrożne montowanie zewnętrznej lampy, dbanie o czystość sprzętu oraz pokrowca (torby), w którym transportowany jest aparat.
Zalecamy stosowanie zaślepek złącza montażu zewnętrznych lamp wyłącznie w aparatach, do których producent taką dostarczył (np. aparaty firmy SONY). Natomiast m.in. aktualnie produkowane aparaty firmy Canon nie powinny mieć montowane takie zaślepki, dlatego odradzamy stosowanie jakichkolwiek osłonek firm trzecich.
Uszkodzenia mechaniczne
Jeśli w ostatnim czasie Twój aparat doznał silnego wstrząsu (uderzenie, upadek itp.), a następstwem jest brak podnoszenia się lampy błyskowej, jest bardzo prawdopodobne, że uszkodzeniu uległa przekładnia zwalniająca zaczep lampy lub inna część odpowiedzialna za podnoszenie lampy. W celu uniknięcia eskalacji problemu odradzamy siłowe próby otwierania lub zamykania lampy. W takiej sytuacji zalecamy wysłanie aparatu do serwisu, w celu diagnozy usterki przez przeszkolony personel, który wie jak postępować ze sprzętem w takiej sytuacji.
Zalany aparat
Kontakt z cieczą – zwłaszcza ze słodkimi napojami (sokiem, piwem, napojami gazowanymi) może mieć fatalny w skutkach wpływ, zarówno na elektronikę lampy błyskowej, jak i ruchome elementy mechanizmu jej podnoszenia. Najlepszą metodą jest unikanie kontaktu aparatu z cieczą, ale nie wszystkim się to udaje. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zalecamy delikatne, ale staranne wyczyszczenie powierzchni lampy (zwłaszcza miejsc zaczepu) szmatką z niedużą ilością spirytusu rektyfikowanego lub płynem do czyszczenia elektroniki (np. alkohol izopropylowy) – zapobiegniemy w ten sposób sklejeniu się lampy z obudową. Jeśli mimo wszystko lampa się nie podnosi, nie zalecamy siłowania się z lampą, tylko odesłanie aparatu do serwisu, gdzie zostanie dokładnie wyczyszczony.
Podsumowanie:
- sprawdź ustawienia w aparacie,
- zapoznaj się z instrukcją obsługi i zastosuj się do rad w niej zawartych,
- jednym z problemów może być blokada czujnika zamontowania zewnętrznej lampy,
- jeśli lampa się nie podnosi, a wcześniej robiła to automatycznie – nie podnoś jej ręcznie, gdyż możesz uszkodzić mechanizm jej podnoszenia,
- aparat zalany słodką cieczą, jak najszybciej wyczyść delikatnie wilgotną ścierką.
Artykuł ten został napisany w związku z wieloma pytaniami, które trafiają do naszego serwisu, najczęściej:
- nie mogę włączyć lampy błyskowej,
- wbudowana lampa błyskowa nie podnosi się,
- nie działa lampa błyskowa,
- problem z wbudowaną lampą w aparacie,
- nie podnosi się lampa błyskowa