Skip to content Skip to footer

Aparat robi obrócone zdjęcia

Aparat robi obrócone zdjęcia

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić zdjęcie, a na ekranie aparatu lub po przeniesieniu na komputer zobaczyć, że jest ono do góry nogami? A może wszystkie wyświetlane informacje na ekranie (np. menu) są obrócone o 180 stopni? Problem ten może być frustrujący, zwłaszcza jeśli często nawraca lub – co gorsza – jest tak przez cały czas. Oczywiście jeśli problem dotyczy tylko zdjęć, można je ręcznie edytować, ale nawet najlepszy program będzie od nas wymagać dodatkowego czasu oraz wiedzy, by masowo obracać wszystkie zdjęcia. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego aparat fotograficzny robi zdjęcia do góry nogami lub obrócone, co można zrobić, aby temu zapobiec, a także jakie metody mogą ustrzec nas przed tym problemem.

Problem z aparatem

Istnieje kilka czynników, które mogą spowodować, że aparat fotograficzny będzie robił zdjęcia do góry nogami. Zacznijmy jednak od określenia problemu, który poruszamy w tym artykule. Problem z aparatem fotograficznym (Canon, Sony, Nikon i każdy inny producent), który polega na:
– wyświetlaniu wszystkich informacji (zarówno zdjęć, jak i menu) w pozycji odwróconej o 180 stopni (do góry nogami),

aparat wyświetla zdjęcia do góry nogami
– zapisywaniu zdjęć na karcie pamięci w pozycji odwróconej o 180 stopni.

Artykuł ten nie dotyczy problemów z niewłaściwym rozróżnieniem przez aparat pozycji pionowej lub poziomej.

Aparat wyświetla na ekranie zdjęcia obrócone do góry nogami

aparat wyświetla obrócone menu

Sytuacja, w której aparat wyświetla zdjęcie obrócone o 180 stopni, ale na karcie zapisuje je poprawnie, czyli po zgraniu zdjęć na komputer, problem nie występuje, jasno wskazuje, gdzie należy szukać winowajcy. Dodatkową przesłanką jest fakt, iż nawet menu i ekran podstawowy wyświetlają się w obróconej formie. Może to być usterka w zawiasie lub płycie głównej, ale najczęściej jest to usterka obrotowego ekranu LCD, a dokładniej mechanizmu zintegrowanego z ekranem. Każdy obrotowy ekran LCD posiada czujnik położenia ekranu (np. w formie przełącznika), dzięki któremu aparat dostosowuje wyświetlane informacje w poprawnej pozycji. Jeśli jednak czujnik został uszkodzony, to aparat może błędnie odczytywać informacje lub wcale ich nie otrzymywać. Do uszkodzenia może dojść zarówno przez zbyt gwałtowne i silne obrócenie ekranu do oporu, jak i przez upadek, uderzenie aparatem lub gwałtowne przeciążenie.

Jak uniknąć problemów w przyszłości?

Czujnik, jak każdy innym ruchomy element, jest wrażliwy na działanie silnych przeciążeń. Nie oznacza to jednak, że element ten sam z siebie jest podatny na usterki. Do tanga trzeba dwojga, a od normalnego użytkowania do uszkodzenia, przebiega cienka granica. Wszystko sprowadza się do sposobu, w jaki traktujemy sprzęt, a przede wszystkim do poziomu zabezpieczenia aparatu w trakcie jego transportu. Zbyt luźny i zbyt ciasny pokrowiec albo, co gorsze, jego brak to prosta recepta na problemy. Podobnie, jak noszenie aparatu z odchylonym ekranem LCD.

Aparat po upadku działał normalnie

uszkodzony ekran aparatu

Aparat po uderzeniu początkowo może działać i wydawać się sprawny. Pierwsze problemy mogą pojawić się z upływem czasu. Zwłaszcza w wyniku dalszego korzystania w niewłaściwy sposób. Przykładowo – uderzenie naruszyło konstrukcję, a siłowe obracanie ekranu spowodowało pęknięcie elementów czujnika.

Jak naprawić uszkodzony obrotowy ekran?

Niestety, ale taką usterką powinien zająć się specjalista. Wiedza, niezbędne doświadczenie, narzędzia, części wymienne – tego wszystkiego nie zastąpi nam tutorial z YouTube czy artykuł na forum. Wyślij swój aparat, który pokazuje zdjęcia do góry nogami, do serwisu w celu wykonania bezpłatnej wyceny naprawy.

Aparat zapisuje zdjęcia do góry nogami

Funkcjonowanie dzisiejszych aparatów w coraz większym stopniu oparte jest o złożone oprogramowanie. W sumie, jak większości otaczającej nas technologii. Be względu na to, w jakiej kondycji jest nasz sprzęt, zawsze warto brać pod uwagę aktualność wgranego oprogramowania. Każdy producent udostępnia na swoich oficjalnych stronach dział wsparcia technicznego, z którego można dowiedzieć się o aktualizacji oraz pobrać najnowszą wersję oprogramowania. Niejednokrotnie zdarza się, że opis usprawnień, które zawiera aktualizacja, jest lakoniczny lub nie wymienia wszystkich usprawnień. Choć z technicznego punktu widzenia, należałoby powiedzieć, że zapisuje je bez odwracania. Ponieważ aparaty są tak skonstruowane, że matryce “widzą” świat do góry nogami, a dopiero procesor aparatu obraca zdjęcia przed zapisaniem i wyświetleniem na ekranie. Podobnie, jak nasze oczy, które rejestrują świat do góry nogami, a dopiero mózg (obecnie najlepszy procesor) odbiera i przetwarza go na “poprawny”. Reasumując – zawsze warto zadbać o aktualne oprogramowanie. Przy okazji polecamy instalowanie aktualizacji po kilku dniach od udostępnienia przez producenta – uchronimy się tym samym przed tzw. „chorobą wieku dziecięcego”.

aktualizacja oprogramowania aparatu

Jak uniknąć problemów w przyszłości?

Aby uniknąć problemów z obróconymi zdjęciami, warto przede wszystkim traktować swój aparat z należytą ostrożnością. Zarówno w czasie fotografowania, przechowywania, jak i podczas transportu.

bezpieczny transport sprzętu foto video

Co równie istotne, aparat fotograficzny powinno się utrzymywać w nienagannym stanie (regularne czyszczenie korpusu aparatu zgodnie z instrukcją obsługi), jednocześnie nie narażając na kontakt z pyłem i wilgocią.

Aparat robi zdjęcia do góry nogami, jaki koszt naprawy aparatu?

Koszt naprawy aparatu, który wyświetla zdjęcia do góry nogami, zależy w dużej mierze od złożoności uszkodzenia (tylko czujnik, cały przegub, wymiana płyty głównej itd.) oraz modelu aparatu. Niemniej jednak rzeczywistą wycenę kosztu naprawy można dokonać wyłącznie po dostarczeniu sprzętu do serwisu fotograficznego.

zabezpieczony ekran LCD aparatu

Podsumowując – aparat, który robi obrócone zdjęcia prawdopodobnie jest uszkodzony, a naprawą powinien zająć się serwis aparatów fotograficznych.

Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA