Skip to content Skip to footer

Aparat się nie włącza

Aparat się nie włącza

Najczarniejszy scenariusz dla każdego fotografa to sytuacja, kiedy organizując sesję zdjęciową lub jadąc w odległe miejsce albo na zlecenie, którego nie da się powtórzyć w innym czasie – aparat się nie włącza. 

Co zrobić, jeżeli nie można włączyć aparatu? Poniżej najważniejsze porady:

 1. Sprawdź poziom naładowania akumulatora.
 2. Upewnij się, że pokrywa komory akumulatora oraz klapka ze slotem karty pamięci są poprawnie zamknięte.
 3. Jeśli używasz dodatkowego uchwytu pionowego (tzw. grip), odłącz go od aparatu.
 4. Innym akcesorium, które może wywoływać błędne działanie aparatu, może być obiektyw lub adapter – włącz aparat bez obiektywu i/lub adaptera.
 5. Nie używaj lamp błyskowych, adapterów, gripów i innym akcesoriów firm trzecich.
 6. Z zalanego aparatu wyjmij akumulator i baterie podtrzymania daty (jeśli posiada), nie włączaj go, do czasu pełnego sprawdzenia przez serwis wpływu cieczy wewnątrz aparatu.
 7. Aktualizacje oprogramowania należy wykonywać tylko z oficjalnych źródeł, zgodnie z instrukcją instalacji nowego oprogramowania.

Akumulator

W czasach tysięcy powiadomień i innych odciągaczy uwagi, bardzo łatwo o najprostsze błędy. W sytuacji, kiedy aparat nie reaguje na zmianę pozycji włącznika, warto rozpocząć szukanie winnego od sprawdzenia komory akumulatora – być może zostawiliśmy akumulator w ładowarce. Jeśli jednak akumulator jest (na dodatek poprawnie zamontowany) w komorze – dobrze jest upewnić się co do poziomu jego naładowania. Najprościej podłączając aparat lub akumulator do ładowania, ewentualnie zmieniając akumulator na inny, jeśli taki posiadamy. Przy okazji sugerujemy upewnienie się, czy ładowarka została poprawnie podłączona do zasilania, a gniazdko jest sprawne i jest w nim dostępny prąd.
nie można uruchomić aparatu

Niedomknięta pokrywa

Częstą przyczyną niewłączania się aparatu jest niedomknięta pokrywa akumulatora lub karty pamięci. Część aparatów posiada wbudowany czujniki, potwierdzające, czy dana pokrywa jest otwarta, czy zamknięta. Już niewielka szczelina dla aparatu będzie sygnałem, że klapka nie została zamknięta, przez co aparat się nie włącza.

Uchwyt pionowy

Do naszego serwisu wysyłane są aparaty, z którymi nie ma żadnych problemów, wszystko jest w porządku. Niemniej jednak Klienci zgłaszają, że ich aparaty się nie włączają. Nasi pracownicy zgłębiając przypadek, niejednokrotnie odkrywali faktyczną przyczynę tego niecodziennego stanu rzeczy, kiedy w jednym miejscu sprzęt działa, a w drugim nie. Problemem okazywał się dodatkowy uchwyt pionowy – najczęściej zamiennik – który miał zbyt krótki bolec lub wcale go nie posiadał. Bolec, który odpowiada za przekazanie do aparatu informacji o zamkniętej pokrywie akumulatora.

Dodatkowo zdarzają się przypadki, kiedy zastosowana elektronika w nieoryginalnych uchwytach pionowych zupełnie blokuje aparat. Charakterystyczne dla tego problemu jest jego ustąpienie po odłączeniu wadliwego akcesorium.
aparat się nie włącza przez grip

Obiektyw lub adapter

Obiektyw nie jest pierwszym wyborem podczas szukania punktu zapalnego, niemniej jednak to właśnie obiektyw może stanowić główną przyczynę wpływającą nieprawidłowe funkcjonowanie aparatu. Pierwszym problemem może okazać się niedokładne zamontowanie obiektywu (z uwagi na konstrukcję sytuacja ta nie dotyczy aparatów marki Canon). Dlatego tę z pozoru prostą i wielokrotnie powtarzaną czynność należy wykonywać z uwagą i starannością. W przypadku problemów z aparatem sprawdź, czy obiektyw został wpięty w bagnet do końca – można to skontrolować m.in. przez ręczne kręcenie prawo/lewo całą konstrukcją zamontowanego w aparacie obiektywu lub upewnienie się, że przycisk blokady obiektywu przy bagnecie jest w swojej spoczynkowej pozycji.

przycisk mocowanie obiektywu
Inną sytuacją, która może spowodować problem z funkcjonowaniem aparatu, może okazać się problem z komunikacją między obiektywem a aparatem. Dlatego jedną z czynności, którą nasz serwis sugeruje jest wykonanie następujących kroków:

 • ustaw przełącznik ON/OFF na pozycję OFF,
 • jeśli przebywasz w pomieszczeniu, w którym warunki na to pozwalają, odłącz obiektyw od aparatu zgodnie z instrukcją obsługi,
 • włącz aparat.

W sytuacji, kiedy powyższa procedura spowoduje uruchomienie aparatu, sugerujemy przeczyszczenie styków w obiektywie, jak i aparacie – z zachowaniem szczególnej ostrożności. Do tej czynności zalecamy stosowanie czystej szmatki np. z mikrofibry, nasączonej niewielką ilością spirytusu rektyfikowanego oraz odczekanie kilku minut przed ponownym montażem obiektywu. Czyszczenie styków należy wykonywać na wyłączonym aparacie! Jeśli jednak mimo wyczyszczenia styków, aparat nadal nie włącza się wraz z zamontowanym obiektywem, proponujemy zgłoszenie aparatu do naszego serwisu uprzednio sprawdzając, czy sytuacja ma miejsce z jednym, konkretnym modelem obiektywu, czy też problem objawia się z każdym, który podłączymy do tego aparatu.
aparat się nie włącza przez adapter
Niestety korzystanie z nieoryginalnego adaptera (np. umożliwiającego montaż obiektywów z innym typem bagnetu lub pierścienie pośrednie) może doprowadzić do zawieszenia aparatu lub zwarcia, czego konsekwencją będzie uszkodzenie elektroniki. Zalecamy stosowanie wyłącznie oryginalnych akcesoriów – używanie zamienników, może doprowadzić do nieodwracalnych usterek, które nie zostaną objęte naprawą gwarancyjną.

Aparat się nie uruchamia po zainstalowaniu lampy błyskowej

Coraz większą popularnością cieszą się zamienniki lamp błyskowych. Z przykrością zauważamy, że do naszego serwisu częściej trafiają aparaty, które się nie włączają po zamontowaniu lamp błyskowych firm trzecich. Podobnie, jak w przypadku adapterów, tak i tutaj zalecamy używanie wyłącznie oryginalnych lamp, eliminując tym samym narażanie się na usterkę aparatu.
aparat się nie włącza przez lampę błyskową

Zalany aparat się nie włącza

W przypadku, kiedy aparat miał kontakt z cieczą – czy to słodką, czy to słoną – odradzamy włączanie aparatu. Zalecamy wyjęcie z aparatu wszelkiego zasilania tj. akumulatora i – jeśli aparat posiada – baterię podtrzymującą datę. Jednakże jeśli doszło do zalania aparatu, a pokusa sprawdzenia, czy aparat działa lub brak odpowiedniej wiedzy spowodował przełączenie włącznika na pozycję ON – mogło dojść do zwarcia i uszkodzenia elektroniki. W takiej sytuacji zdecydowanie należy wysłać aparat do naszego serwisu, gdzie wyszkolona kadra dokona bezpłatnej diagnozy i oceni stan szkód, które wyrządziła ciecz.
zalany aparat nie włącza się

Nie można uruchomić aparatu po aktualizacji oprogramowania

Nowe oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron producentów aparatów i obiektywów, w sposób zgodny z instrukcją. Przed rozpoczęciem aktualizacji zawsze należy się upewnić, czy akumulator jest w pełni naładowany. W przypadku aparatów, które są aktualizowane przez podłączenie do komputera (m.in. aparaty firmy Sony), należy zadbać by w trakcie instalacji przewód USB, którym aparat jest podłączony do komputera nie został przypadkowo odłączony. Jeśli istnieje taka możliwość to polecamy wgrywanie oprogramowania przez laptopa, którego wbudowany akumulator chroni nas np. przed chwilową przerwą w dostawie prądu W trakcie trwania instalacji oprogramowania nie wolno wyłączać aparatu, a także nie należy wciskać przycisków na aparacie (o ile nie wyświetla się komunikat na ekranie LCD, by to zrobić). Awaria aparatu w wyniku niepoprawnej lub przerwanej instalacji oprogramowania może się wiązać z uszkodzeniem płyty głównej.
aktualizacja oprogramowania w aparacie

Sprawdzając stan aparatu zgodnie z powyższymi zaleceniami niejednokrotnie, można uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z awarią aparatu, czy też wysyłki sprzętu foto do serwisu. Niemniej jednak nie każda awaria to sytuacja do rozwiązania we własnym zakresie. Zdajemy sobie sprawę, jak duże konsekwencje może mieć awaria aparatu m.in. dlatego dla Klientów, którzy nie mogą sobie pozwolić na brak sprzętu, stworzyliśmy wypożyczalnię foto i video

Artykuł ten został napisany w związku z wieloma pytaniami, które trafiają do naszego serwisu, m.in.:

 • aparat się nie włącza
 • nie można uruchomić aparatu
 • aparata cyfrowy się nie włącza
 • nie działa aparat fotograficzny
 • co zrobić, jeżeli nie można włączyć aparatu?
Pokaż komentarzeSchowaj komentarze

Zostaw komentarz

Blog ten z założenia ma służyć Wam – Czytelnikom. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami.  Proclub to wieloletni autoryzowany serwis sprzętu foto i video, sklep renomowanych producentów oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu fotograficznego i filmowego.

Strona główna    ▪    Wszystkie wpisy    ▪    Kontakt
SKLEPSERWISWYPOŻYCZALNIA