Wizjer umożliwia fotografom kadrowanie zdjęć. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów aparatów jest wizjer optyczny lub elektroniczny. W wizjerze optycznym – najczęściej stosowanym w lustrzankach – światło, wpadając przez obiektyw, odbija się od lustra w komorze aparatu, następnie przez pryzmat lub układ luster dociera do oka przyłożonego do muszli ocznej.
W przypadku wizjerów elektronicznych – stosowanych m.in. w aparatach bezlusterkowych – obraz wyświetlany jest na małych rozmiarów ekranie LCD umieszczonym wewnątrz aparatu. Co jednak w sytuacji, kiedy obraz widziany w wizjerze jest rozmyty, ale wykonane zdjęcie na wyświetlaczu jest uchwycone poprawnie (czyt. ostrość widoczna na zdjęciu jest we wskazanym miejscu)? Bez ostrego obrazu korzystanie z wizjera może być utrudnione lub niemożliwe, dlatego poniżej opisujemy najczęstsze tego powody oraz sposoby na ich rozwiązanie.
Podsumowanie:
Brak ostrości w wizjerze?
Najczęstszym powodem nieostrego obrazu w wizjerze jest przekręcenie pokrętła korekcji dioptrii. Producenci wielu aparatów dają możliwość dostosowania wyświetlanego obrazu w wizjerze do podstawowych wad wzroku. Jest to najczęściej malutkie pokrętło umieszczone z prawej strony wizjera. Z uwagi na dyskretne umieszczenie tego pokrętła użytkownicy nie mają świadomości jego istnienia, aż do czasu pojawienia się problemów z ostrością. Dlatego w pierwszej kolejności, w sytuacji kiedy naszym problemem jest brak ostrości w wizjerze, a obraz wykonany i wyświetlony na ekranie LCD jest ostry – należy sprawdzić pokrętło korekty dioptrii. Do poprawnego ustawienia korekcji należy włączyć aparat w jasnym miejscu (światło dzienne sprawdza się najlepiej), ustawić ostrość w trybie AF, następnie jednocześnie patrząc przez wizjer kilkukrotnie kręcić pokrętłem korekcji dioptrii, aż do uzyskania wyraźnego obrazu. Innym powodem niewyraźnego obrazu w wizjerze może być jego zabrudzenie – zwłaszcza tłuste plamy, np. odciski palców. Mimo, iż umiejscowienie oraz konstrukcja wizjera zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowego dotknięcia, w przypadku problemu z jakością wyświetlanego obrazu w wizjerze warto mieć na uwadze sprawdzenie czystości zewnętrznej soczewki wizjera, do której przykładamy oko. Należy jednak zachować ostrożność, ruchy wykonywać z niedużym naciskiem oraz stosować niewielkiej ilości płyny do czyszczenia optyki – więcej na temat czyszczenia optyki pisaliśmy w artykule “Czyszczenie obiektywów”.Niepoprawny montaż matówki
W przypadku wizjerów optycznych producenci, w niektórych modelach, umożliwiają wymianę matówki we własnym zakresie. Matówka to półprzeźroczysta płytka między komorą lustra, a pryzmatem. Zdarza się, że użytkownicy sami wymieniają matówkę lub wyjmują ją do czyszczenia, a następnie montują matówkę w niepoprawny sposób – co może powodować niewyraźny obraz w wizjerze. Informujemy, że wyjmowanie lub wymiana matówki we własnym zakresie mogą się wiązać z różnymi komplikacjami. Zdecydowanie polecamy przekazanie aparatu naszym wyszkolonym technikom, którzy dokonają wymiany w sposób zgodny z procedurami producenta.Uszkodzenie wizjera
Kolejnym powodem braku ostrości w wizjerze może być mechaniczne uszkodzenie jego konstrukcji. Przyczyną może być uderzenie (np. po upadku) lub uszkodzenie zewnętrznej soczewki wizjera (np. przez użycie zbyt dużej siły nacisku w trakcie czyszczenia lub przez ciasno upakowaną torbę fotograficzną). Niestety, w tym przypadku, konieczne będzie wysłanie aparatu do naszego serwisu w celu diagnozy oraz wyceny naprawy.Podsumowanie:
- najczęstszym powodem braku ostrości w wizjerze jest źle ustawione pokrętło korekcji dioptrii,
- w przypadku brudnej soczewki wizjera, należy ją czyścić delikatnie i z zachowaniem ostrożności,
- niepoprawny montaż matówki we własnym zakresie, może powodować problemy w korzystaniu z wizjera,
- wizjer może ulec zniszczeniu mechanicznemu, dlatego należy korzystać i konserwować sprzęt zgodnie z zaleceniami producenta, a także przechowywać sprzęt w sposób zapewniający jego ochronę.
2 Komentarze
przez Simon
Witam.
Mam problem z ostrością w wizjerze. Poza sprawdzeniem matówki, wykonałem wszystkie czynności i nic…
Zauważyłem jednak, że po założeniu okularów (osobiście nie chodzę w okularach) widok w wizjerze jest prawidłowy, to samo gdy zrobiłem zdjęcie telefonem przykładając go do muszli wizjera…
Czy w takim przypadku zadziała dokupienie okularu korekcji dioptrażu?
przez Krzysztof Korzeniec
Jeśli nie pominął Pan punktu, w którym opisujemy kwestię pokrętła korekcji dioptrii, to przed zakupem dodatkowych akcesoriów polecamy przekazanie sprzętu do serwisu w celu zweryfikowania ewentualnej usterki wizjera.